Výlovy rybníků Třeboňsko

Celá krajina Třeboňska je chráněnou oblastí, jeho rozloha je téměř 700 km². A na této rozloze najdete téměř pětistovka rybníků, dále pak 33 přírodních rezervací a památek, z toho má 5 území status národní přírodní rezervace. Celé Třeboňsko je "na vodě", dřívější krajina převážně močálovitá. V průběhu staletí ji naši předci přetvořili tak, jak dodnes vypadá - najdete zde síť umělých stok a velké množství rybníků, díky kterým je Třeboňsko považováno za centrum českého rybníkářství.

I náš penzion se nachází mezi rybníky, využít můžete rekreačního rybaření na rybníku Malé Stavidlo v těsné blízkosti našeho ubytování.

V současné době město Třeboň usiluje o zápis do světového dědictví UNESCO pod názvem Třeboňské rybníkářské dědictví. Sem by mělo patřit např. historické centrum Třeboně, rybník Rožmberk, rybník Svět, náhon Zlatá stoka, kanál Nová řeka a částečně i Lužnice (Stará řeka).

Rybníky na Třeboňsku mají různé velikosti, některé z nich i zajímavé tvary. Najdete zde největší rybník v ČR - Rožmberk a další velikány jako jsou Horusický, Tisý, Staňkovský nebo Svět a Opatovický přímo v Třeboni. Penzion Třeboň Prátr najdete cca 500 m od rybníka Opatovický. V blízkosti také sídlí Mikrobio­logický ústav AV, který se zde zabývá výzkumem řas.

 

TERMÍNY VÝLOVŮ RYBNÍKŮ V ROCE 2018

  • Rožmberk: 12. - 14. října 2018

 


Výlov rybníka Rožmberk

rybník Rožmberk TřeboňA právě rybník Rožmberk je loven každoročně, jeho výlov se stává oblíbenou akcí vždy v polovině října. Pro zajímavost: délka hráze je 2430 m, rozloha činí 489 ha, maximální hloubka dosahuje 10 m. Rybník je opravdu rozlehlý, z hráze rybníka je možné pozorovat zakřivení zeměkoule. Rybník měl kdysi větší rozlohu než dnes, ale jeho rozloha se kvůli chovu ryb a možným záplavám snížila.

Termín výlovu: 12. - 14. října 2018

 

Opatovický rybník

Opatovický rybník patří k jedněm z nejstarších rybníků na Třeboňsku. Jeho stavitelem byl Štěpánek Netolický v letech 1510–18 a poté byl dále upravován slavným rybníkářem Jakubem Krčínem. Rybník obtéká známá Zlatá stoka.

Svou rozlohou (165 hektarů) je desátým největším rybníkem Třeboňska. Je loven jednou za dva roky. Jeho výlov by měl být v roce 2018.

 

Rybník Svět

Rybník se rozkládá u centra města, v blízkosti pivovaru Regent. Dříve na jeho místě bývalo Svinenské předměstí, které však kvůli jeho stavbě bylo zbouráno. Zůstal po něm jen ostrov, který můžete vidět z přístavního mola. Jeho rozloha je 215 ha. Jeho hráz je turisty velmi oblíbená, snad každý návštěvník musí projít pod korunami stromů a obdivovat výhled z hráze.

Rybník je loven jednou za dva roky. Další plánovaný výlov je v roce 2018.

Rybník slouží jako rekreační i chovný. Pokud se chcete vykoupat, můžete navštívit městskou pláž nebo na protější straně přírodní koupaliště Ostende. Na rybníce se pravidelně konají závody Regata a Dračí lodě. V průběhu roku zde pak veslaři trénují na celorepublikové závody. Pod hrází také můžete obdivovat rybářské sádky, najdete zde i prodejnu s rybami.

Na konci hráze pak můžete přejít na hráz rybníka Opatovický (po této hrázi se dostanete k nám do penzionu Prátr) nebo pokračovat do zámeckého parku k významné z 19. století, Schwarzenberské hrobce.

Kolem celého rybníka Svět vede vycházková trasa naučné stezky Cesta kolem Světa. Trasa je dlouhá 14 km a seznamuje s historií rybníka Svět a s rybníkářstvím na Třeboňsku.

 

Spolský rybník

Spolský rybník u TřeboněSpolský rybník leží 6 km od Třeboně a svou rozlohou 124 ha je 13. největším rybníkem Třeboňska. Jeho stavitelem byl také Jakub Krčín, který zároveň budoval rybník Svět. Patří k rekreačním i chovným rybníkům Třeboňsko, je vypouštěn přes rybník Svět. Rybník je loven jednou za dva roky.

Po hrázi dlouhé 900 m vede naučná stezka pro cyklisty i pěší.

 

 

Staňkovský rybník

Rybník najdete v obci Staňkov poblíž Chlumu u Třeboně, a jeho východní břeh tvoří část státní hranice s Rakouskem.

Jedná se o rybník s největším objemem vody v ČR a s největším obvodem (25 km). Je to také nejdelší a nejhlubší rybník u nás (hloubka u hráze cca 16 m). Výška hráze je 25 m.

Rybník je určený k rekreaci a sportovnímu rybolovu.

Co se nyní děje v Třeboni?

  • Zimní Třeboňská Nocturna
  • Prohlídky divadla J. K. Tyla

 

Těšit se můžete na jarní akce jako jsou: 28.04.2018 - Švýcarské jaro v Třeboni, Anifilm 2018 a další...

více

Dovolená 2018 - akce v Třeboni

Přijeďte si užít svou dovolenou v roce 2018.

 

V průběhu roku můžete v Třeboni navštívit nejrůznější koncerty, divadla, festivaly a další akce. Svou dovolenou si můžete vybrat např. podle některé tradiční kulturní akce. Využít můžete i státní svátky, které prodlouží víkend.

více
facebook penzion Prátrubytování Třeboň Prátrubytování Třeboň penzion Prátrpronájem školicí prostorysvatba Třeboň - pronájemhony, naháňky Třeboňsko
ČeskyEnglish
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím